दुदिलाभाटीमा ल्होसार पर्वको समापन : संस्कृतिले समुदाय र जातिको चिनारी दिन्छ : नगरउपप्रमुख काउचा

गुमानसिँह भण्डारी गल्कोट २०७५ पुस १५ । सस्कृतिले समुदाय र जातिको चिनारी दिने भएकाले यसको संरक्षणमा एकजुट हुनुपर्ने गल्कोट नगरपालिकाकी नगरउपप्रमुख रेनुका काउचा मगरले बताएकी छन् । गल्कोटको दुदिलाभाटीमा गुरुङ समुदायले आयोजना गरेको लोसार पर्वको समापन सत्रमा बोल्दै काउचाले सस्कृतिले कुनै पनि समुदायको चिनारी दिनका लागी महत्वपुर्ण भुमिका खेल्ने भन्दै यसको संरक्षणका लागी नगरपालिका सकरात्मक भएको बताएकी हुन् ।

काउचाले नगरपालिकाले जनजातिका कार्यक्रमका लागी छुट्टै बजेट बिनियोजन गरेको भन्दै आगामि दिनमा समेत यसलाई प्राथमिकता दिने उल्लेख गरिन् ।
कार्यक्रममा गल्कोट नगरपालिका वडा नम्बर १ दुदिलाभाटीका अध्यक्ष नेत्र बुढाथोकी, नेकपाका जीवन भण्डारी, नेपाली काग्रेसका फम बहादुर खत्री र राष्टिय जनमोर्चाका टंक केसीले शुभकामना मन्तब्य व्यक्त गरेका थिए ।

कार्यक्रममा तमु समुदायका बम बहादुर गुरुङले लोसार पर्व र समुदायको बिषयमा जानकारी गराएका थिए । गल्कोटको दुदिलाभाटीका २०५० सालदेखि निरन्तर रुपमा लोसार पर्व मनाउदै आईरहेको कार्यक्रम संयोजक कुमार गुरुङले ईबागलुङदलाई जानकारी दिए । २८ घरपरिवार बसोबास गर्ने दुदिलाभाटीका तमु समुदायले प्रत्येक बर्ष खेलकुद र सास्कृतिक कार्यक्रम गरि लोसार मनाउने गरेको अध्यक्ष तिल बहादुर गुरुङले बताए ।

चाईनीज ज्योतिषशास्त्र र पात्रो अनुसार बर्षमा १२ महिना हुन्छन् र हरेक महिनाहरु जनावरको आधारमा नामांकृत हुन्छन् । यी जनावरहरुमा मुसा, गोरु, गाई, खरायो, चील, पानी घोडा, सर्प, बाँदर, कुखुरा, कुकर, मृग र सुंगुरहरु पर्ने अध्यक्ष गुरुङको भनाई छ । ल्होसारको मूलभूत उदेश्य नयाँ बर्षको स्वागत गर्ने हो । ।यस समूदायले आज विशेष हर्षका साथ आफ्नो पारम्परिक नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्ने गदर्छन । विभिन्न १२ वटा जनावर र चराचुरुङ्गीहरुको प्रतिक स्वरूप रहने यस तमु वर्षमा गत वर्ष कुकुरको वर्षको वर्ष थियो भने यस वर्ष मृगको वर्ष रहनेछ । यस वर्ष भने मृगको शुभ वर्षले तमु संस्कारमा आफ्नो प्रभाव राख्ने कुमार गुरुङले बताए । लोसार पर्वको अवसरमा दुदिलाभाटी भित्रका तीन माद्यमिक बिद्यालय बिच भलिबल प्रतियोगिता र सामुहिक नृत्य प्रतियोगिता आयोजना गरिएको छ ।

भलिबल प्रतियोगितामा दुदिलाभाटी ईङलिस स्कुल प्रथम र चौराह माद्यमिक बिद्यालय व्दितिय भएको आयोजकले जनाएको छ । त्यस्तै सामुहिक नृत्य प्रतियोगितामा दुदिलाभाटी ईङलिस स्कुल प्रथम, आयोजक द्धितिय र सरस्वती माद्यामिक बिद्यालय तृतिय भएका छन । कार्यक्रममा कलाकार खिमा रोका मगरको साँगीतिक प्रस्तुति रहेको थियो ।

कार्यक्रम तिल बहादुर गुरुङको अध्यक्षता, सुस्मिता गुरुङको स्वागत मन्तब्य र रिता गुरुङको सञ्चालनमा सम्पन्न भएको थियो ।

फेसबुकमार्फत कमेन्ट गर्नुहोस !

Leave a Reply

Your email address will not be published.